Budúcnosť chirurgie už dnes: Študentky medicíny zažili robotickú operáciu priamo na sále
7.7.2025
Robotická chirurgia si pre svoju miniinvazivitu, vysokú presnosť a výhody pre pacientky aj operačné tímy nachádza stále širšie uplatnenie aj v slovenských nemocniciach. Významnou súčasťou jej rozvoja je edukácia budúcich lekárov a lekárok. Jedinečnú skúsenosť nedávno získali tri študentky Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach na operačnej sále Nemocnice AGEL Košice-Šaca.
Lekári Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Nemocnice AGEL Košice-Šaca v uplynulých dňoch uskutočnili ďalšiu roboticky asistovanú gynekologickú operáciu. Operačný výkon mal tentoraz aj výnimočný edukatívny rozmer. Priamo na operačnej sále sa ho zúčastnili tri študentky všeobecného lekárstva Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach, ktoré si túto možnosť vybojovali ako výhru v odbornom workshope organizovanom Vzdelávacím, vedeckým a výskumným inštitútom AGEL.
Záštitu nad študijným pobytom medičiek prevzal prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky, doc. MUDr. Erik Dosedla, PhD., MBA, prvý certifikovaný konzolový chirurg v gynekológii na východnom Slovensku, ktorý študentkám osobne predstavil princípy roboticky asistovaných výkonov, ich indikácie, výhody pre operatéra aj pacientku a detaily práce s konzolou. „Edukácia novej generácie lekárov je pre nás prioritou. Sme radi, že aj vďaka špičkovej technológii môžeme pod vedením skúseného tímu študentom ukázať budúcnosť chirurgie z prvej ruky - priamo na operačnej sále, v reálnom čase,“ uviedol doc. MUDr. Erik Dosedla, PhD., MBA.
Roboticky asistovanú hysterektómiu vykonal operačný tím v zložení MUDr. Juraj Gimera, MUDr. Zuzana Ballová, PhD. a MUDr. Matúš Dilý. Študentky mali možnosť sledovať celý proces prípravy pacientky, od intubácie a dezinfekcie operačného poľa až po samotné chirurgické kroky. Oboznámili sa s odbornou terminológiou a technickými úkonmi špecifickými pre robotickú operatívu, ako napríklad docking (pripojenie robotických ramien) či targeting (zameranie na cieľovú anatomickú oblasť). Celý priebeh operácie bol simultánne komentovaný certifikovanou asistentkou robotickej chirurgie MUDr. Zuzanou Ballovou, PhD., ktorá študentkám zrozumiteľne vysvetľovala jednotlivé fázy výkonu. Po operácii mali budúce lekárky možnosť praktického tréningu. Na simulátore si vyskúšali činnosti zamerané na jemnú motoriku, presnosť a orientáciu v priestore.
„Bol to môj prvý kontakt s robotikou. Na škole sme stále počúvali o robotickej chirurgii, preto som veľmi rada, že som mala príležitosť vidieť to na vlastné oči a vyskúšať simulátor,“ povedala po operácii budúca gynekologička, čerstvá absolventka lekárskej fakulty Gréta Lacková. Spokojnosť s výnimočným zážitkom vyjadrila aj Miroslava Žvandová, ktorá sa na operačnú sálu dostala vôbec po prvý raz: „Moje očakávania boli vysoké, no skutočnosť ich ešte prekonala. Lekári sa nám venovali a všetko nám vysvetlili,“ uviedla medička nastupujúca do posledného ročníka lekárskej fakulty. Trojicu študentiek, ktoré sa zúčastnili robotickej operácie, uzatvára Bianka Petrová: „Nevedela som, čo môžem očakávať. Bolo to veľmi zaujímavé. Workshopu som sa zúčastnila, aby som získala nové informácie a rozhľad. Zatiaľ som sa nerozhodla pre konkrétny medicínsky odbor, ale robotická operácia ma veľmi zaujala.“
Iniciatíva Vzdelávacieho, vedeckého a výskumného inštitútu AGEL a Nemocnice AGEL Košice-Šaca je príkladom toho, ako sa inovatívne medicínske technológie môžu stať súčasťou moderného vzdelávania a zároveň prispieť k bezpečnejšej a efektívnejšej starostlivosti o pacientky.
zpět na novinkyKontakt pre médiá
Kontakt neslúži na objednávanie pacientov na vyšetrenie, očkovanie, testovanie a zasielanie výsledkov vyšetrení.
Kontakty na všetky spoločnosti a zdravotnícke zariadenia Skupiny AGEL nájdete v zozname spločností Skupiny AGEL