Logo

Skupina AGEL je najúspešnejším poskytovateľom zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

Médiá

Ako bolí reumatiodná artritída

14.10.2019

Trápia vás opuch kĺbov, únava či zvýšená teplota? Ak vás bolesť už dlhšie obdobie obmedzuje či paralyzuje, je načase vyhľadať odborníka. Môže ísť o reumatoidnú artritídu.

Október je mesiacom upozorňujúcim na ochorenia pohybového aparátu. Práve 12.októbra si pripomíname jednu z najzávažnejších diagnóz tejto kategórie - reumatoidnú artritídu. V súčasnosti ňou trpí viac ako 20 miliónov ľudí na svete. Pri tejto príležitosti sme oslovili MUDr. Katarínu Sisol, reumatologičku z AGEL Clinic v Bratislave, ktorá sa 11.októbra aktívne zúčastnila seminára  „Od teórie k praxi 3“, organizovaného Ligou proti reumatizmu. Prezradila nám, s čím sa vo svojej praxi najčastejšie stretáva, ale aj to, k čomu môže viesť dlhotrvajúci, neliečený zápal.

Pani doktorka, s akými problémami sa vo vašej ordinácii najčastejšie stretávate?

Najčastejším dôvodom vyšetrenia v reumatologickej ambulancii sú bolesti kĺbov a chrbtice. Ďalšou príčinou návštevy je pozitivita auto-protilátok, ktoré sa náhodne zistia pri inom vyšetrení, ale aj podozrenie na závažnejšie systémové autoimunitné ochorenia. Aj tie patria do rúk reumatológa.

Keďže je 12.október venovaný zvyšovaniu povedomia aj o artritíde, prezradíte nám, ako sa ochorenie prejavuje a aké skupiny sú ňou najčastejšie postihnuté?

Ako reumatológ sa zameriavam najmä na liečbu zápalových reumatických ochorení, z ktorých najčastejšia je práve reumatoidná artritída. Postihuje približne 1% populácie, pričom ňou trpia najčastejšie ženy v strednom veku. Prejavuje sa hlavne opuchom, bolestivosťou a rannou stuhnutosťou kĺbov, najčastejšie zápästí a drobných kĺbov rúk. Dlhotrvajúci a neliečený zápal môže spôsobovať až deštruktívne kostné zmeny.

Sú známe príčiny vzniku ochorenia?

Presná príčina vzniku reumatoidnej artritídy nie je známa. Dôvodov je obvykle viacero, pričom ich kumuláciou dochádza k vzplanutiu choroby. Obvykle postihuje ľudí s genetickou predispozíciou, u ktorých je infekčné ochorenie, trauma, dlhodobý stres alebo toxické vplyvy vonkajšieho prostredia spúšťačom ochorenia. Potvrdeným rizikovým faktorom je aj fajčenie, preto u fajčiarov pozorujeme častejší výskyt.

Dá sa artritídy úplne „zbaviť“, alebo sa len zmierňujú príznaky?

Keďže je reumatoidná artritída autoimunitné ochorenie, nedá sa definitívne vyliečiť. Dá sa však dlhodobo držať „pod kontrolou“. Liečba sa obvykle začína rokmi overenými bazálnymi liekmi a pri ich nedostatočnej účinnosti je na mieste novšia, biologická liečba.

MUDr. Katarína Sisol ukončila štúdium na Lekárskej fakulte Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v roku 2002. V rokoch 2003-2007 pracovala na internom oddelení v nemocnici v českých Tepliciach. V roku 2005 získala atestáciu 1. stupňa z vnútorného lekárstva a po stáži v roku 2007 sa zamestnala v Reumatologickom ústave v Prahe. V roku 2010 získala špecializáciu z reumatológie a tiež spôsobilosť z vnútorného lekárstva na základe doplnenia praxe na 1. Lekárskej fakulte Karlovej Univerzity v Prahe (ekvivalent európskej atestácie). Pravidelne sa zúčastňuje česko-slovenských aj svetových kongresov. Publikovala niekoľko článkov v českých lekárskych časopisoch a je spoluautorom aj niektorých zahraničných publikácií.

zpět na novinky

Kontakt pre média

KONTAKT PRE MÉDIÁ

Mgr.Martina Pavliková
Email: hovorca@agelsk.sk

Kontakt neslúži na objednávanie pacientov na vyšetrenie, očkovanie, testovanie a zasielanie výsledkov vyšetrení.

Kontakty na všetky spoločnosti a zdravotnícke zariadenia Skupiny AGEL nájdete v zozname spločností skupiny AGEL