Logo

Skupina AGEL je najúspešnejším poskytovateľom zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

Médiá

Dajte červenú zelenému zákalu!

15.3.2019

Zelený zákal nebolí a preto v počiatočnom štádiu pacient nepociťuje žiadne ťažkosti a ani zmeny vo videní. Ale môže viesť až k slepote a to hlavne vtedy, keď je neskoro diagnostikovaný.

Svetlo, farby, predmety, osoby, príroda, nič z toho by sme nedokázali rozpoznávať nebyť zraku. Vedeli ste, že 80 % vnemov  vnímame  práve očami? Pre mnohých  ľudí je zrak úplnou samozrejmosťou, jeho dôležitosť si začneme uvedomovať až keď ho začneme strácať, preto by sme mali očiam venovať  dostatočnú pozornosť či už formou preventívnych prehliadok alebo pri akejkoľvek zmene vo videní.

Jednou z najčastejších príčin slepoty vo svete je zelený zákal (glaukóm). Je to ochorenie sprevádzané vyššími hodnotami očného tlaku, ktorý vedie k poškodeniu zrakového nervu, zmien v periférnom videní a v konečnom štádiu ak nie je liečený alebo nedostatočne liečený, až k slepote.

Od 11.-18. marca si pripomíname Svetový týždeň boja proti tomuto zákernému ochoreniu. Nemocnica Šaca preto pri tejto príležitosti každoročne bezplatne meria vnútroočný tlak na všetkých svojich pracoviskách a upozorňuje na toto ochorenie.

Viete, ako  predchádzať tomuto ochoreniu? Na všetko sme sa za vás opýtali našej očnej lekárky MUDr. Lucie Krnáčovej, ktorá nám v rozhovore prezradila napríklad aj to, že najhorší prejav zeleného zákalu tzv. glaukómový záchvat. Vzniknúť môže pri bežných činnostiach ako je  čítanie či  pozeranie televízie v tmavej miestnosti.

Glaukóm je ochorenie, o ktorom, aj napriek jeho rozšírenosti, mnoho ľudí ešte stále nevie. Aká je príčina zeleného zákalu?

Jednoznačná príčina nie je známa. Je to multifaktoriálne ochorenie, ktoré je ovplyvnené vekom, pohlavím, rasou či genetická predispozícia a hlavne  hodnotou vnútroočného tlaku. Medzi rizikové skupiny patria krátkozraké ženy nad 45 rokov. Barbadská štúdia potvrdila vyššie percento výskytu v afroamerickej populácii. Existujú  rodiny, kde sa výskyt zeleného zákalu generačne opakuje.

Aké varovné signály by sme nemali prehliadať?

Zelený zákal môže prebiehať bez zjavných prejavov ,častokrát môže byť náhodne diagnostikovaný pri náhodnom resp. preventívnom vyšetrení. Inokedy sa môže prejavovať bolesťou hlavy v čelovej a spánkovej oblasti alebo pocit tlaku za okom. Glaukom sa môže prejaviť aj prudkou záchvatovitou bolesťou hlavy a oka, sprevádzané zhoršením videnia na oku. V medicínskom slovníku sa tomuto prejavu hovorí glaukómový záchvat.

Môžu nám očné vyšetrenia zachrániť zrak?

V dnešnej dobe  príde pacient prvý krát na očnú ambulanciu s tým, že má pocit zhoršeného videnia a potrebuje okuliare. Vyšetrenie nemá byť len o skúšaní správnych  sklíčok „na mieru“ a predpísaní okuliarov. Je nevyhnutné  oči aj vyšetriť a samozrejme zmerať hodnotu očného tlaku. Stáva sa, že niekedy prídu pacienti do ambulancie na vyšetrenie aj preto, že v ich rodine už glaukóm niekto má, a chcú sa dozvedieť, či ho náhodou nemajú aj oni.

Aká je prevencia tohto „tichého zlodeja zraku“?

Každý, by mal absolvovať meranie očného tlaku či už pri preventívnych prehliadkach. Patrí to k základnému očnému vyšetreniu, To je  „prvotný záchyt“. Ak sú hodnoty očného tlaku zvýšené, treba  urobiť ďalšie vyšetrenia na vylúčenie ochorenia.  Ľudia do 40 rokov by mali mať vyšetrené aj očné pozadie, pri ktorom vidíme zrakový nerv, pretože aj pri normálnych hodnotách vnútroočného tlaku môžeme odhaliť poškodenie zrakového nervu.  

Aké ochorenia môžu spôsobiť zelený zákal?

Glaukóm môže vzniknúť aj ako druhotné ochorenie očí, či už po operáciách oka , rôznych vnútroočných zápaloch. Vyvolať ho môžu aj kortikosteroidy používané pri liečbe zápalov oka, no objaviť sa môže napríklad aj pri liečbe reumatologických alebo autoimunitných ochorení.

Akou liečbou sa dá zastaviť jeho prepuknutie?

 Existuje široké spektrum liečiv vo forme očných kvapiek. Aplikujú sa 1 až 3 krát  denne do očí a pôsobia tak, že znižujú očný tlak. Pacientovi by sa mali nájsť vždy tie najvhodnejšie, aby ho čo najmenej zaťažovali, nespôsobovali mu vedľajšie účinky, nedráždili ho, aby s nimi „nebojoval“. Kvapkami znížime hodnotu očného tlaku na hranicu, ktorá zastaví ďalšie poškodzovanie zrakového nervu, je to veľmi individuálne. Každý má „bezpečnú hranicu“ očného tlaku inú. Pokiaľ ochorenie pokračuje môžeme liečbu doplniť  laserovým zákrokom. Ak sa naďalej stav zrakového nervu zhoršuje, pristupujeme ku chirurgickej liečbe. Neznamená to, že po nej už pacient zelený zákal nemá. Niekedy ostane bez liečby a je v stálej starostlivosti lekára, inokedy sme nútení  aj napriek operačnému zákroku ponechať liečbu, opäť je to veľmi individuálne. Operačne dokážeme spomaliť toto ochorenie.

Kedy to už začína byť natoľko vážne, že by mal pacient podstúpiť operáciu?

Ak niekto neznáša lokálnu liečbu, nevie si ju aplikovať, alebo má z nej alergické reakcie, či iné nežiadúce účinky na organizmus pristúpime k operácii. Niekedy príde pacient v takom štádiu, že už sú závažné zmeny vo  videní , vtedy  rovno navrhneme operačné riešenie.

Môže sa operácie podrobiť ktokoľvek, bez rozdielu veku?

15-25 rokov neliečený alebo nesprávne liečený glaukóm vedie k slepote. Neudeje sa to zo dňa na deň, ale postupne ak neprekonal glaukomový záchvat. U mladších pacientov treba k liečbe pristupovať radikalnejšie vzhľadom na potrebu ešte dlhodobého zachovania videnia.

Aké aktivity alebo psychické stavy môžu podnietiť glaukómový záchvat?

Glaukómový záchvat môže vyvolať u predisponovaných očí aj čítanie, pozeranie televízie v tmavej miestnosti či  niektoré medikamenty, ktoré ovplyvňujú šírku zrenice.

Ako utíšiť glaukómový záchvat?

Pacient musí byť hospitalizovaný, dostáva liečbu priamo do oka vo forme očných kvapiek, taktiež infúzieai tabletky na celkové zníženie vnútroočného tlaku. Ľudia, u ktorých sa tento záchvat objaví  prídu na centrálny príjem pre celkovo schvátený stav , majú prudké bolesti, oka...často krát ani netušia, že sa jedná o očné ochorenie

Ako môžu dopadnúť neliečení glaukomatici?

Postupne strácajú periférne videnie, ktoré si uvedomujú až v konečnom  štádiu kedy majú problém s orientáciu v priestore. Ide o   tzv. trubicovité videnie.  Ak zrakový nerv úplne odumrie, človek stráca  zrak - nerozoznáva  ani svetlo, ani tmu.

Pri  glaukómovom záchvate. zrakový nerv môže odumrieť aj po 24 hodinách.

Je možné úplné vyliečenie zeleného zákalu?

Glaukóm je celoživotné ochorenie a súčasná medicína ho, žiaľ, nedokáže úplne  vyliečiť. Pravidelnou  liečbou ho však vieme stabilizovať tak, aby pacient, aj po rokoch  nemal ťažkosti s videním.

Prehľad bezplatného merania vnútroočného tlaku na našich ambulanciách:

  • 11. marca (utorok) v očnej ambulancii AGEL ambulantného centra v Cassovare
  • 12.3. (streda) priamo v Nemocnici Košice-Šaca
  • 13.3. (streda) poliklinika Nemocnice Košice-Šaca, Vstupný areál  USS Košice.

Merania budú prebiehať v čase od 9:00 do 12:00 hod.

zpět na novinky

Kontakt pre média

Mgr. Martina Pavliková
Tlačový hovorca
tel: +421 0911 169 377
e-mail: hovorca@agelsk.sk